czat


home


poczta

 

Opis program finansowo-księgowego "KONTO"

3.   STANY POCZĄTKOWE

Po naciśnięciu klawisza <Enter> na tej pozycji pojawia się ekran:

Ta część programu przeznaczona jest do wprowadzania stanów początkowych podczas operacji księgowania i od niej rozpoczynamy wprowadzanie danych w programie. Na ekranie widzimy nagłówki rubryk informujące nas jakie dane należy do nich wprowadzić. W dolnej części znajdują się oznaczenia i opisy klawiszy służących do wykonywania takich operacji jak: [F2 - wstaw] pozwala na rozpoczęcie wprowadzania danych. Po naciśnięciu tego klawisza znacznik przeskoczy do kolumny nazwa operacji i pojawi się migający kursor sygnalizujący gotowość do przyjęcia nazwy jednej z operacji gospodarczych. Jednocześnie w dolnej linii uzyskujemy informację

[F10 - plan kont] klawisz ten służy do wywołania spisu kont zawierającego wszystkie nazwy operacji gospodarczych wraz z odpowiadającymi im numerami. Posługując się planem kont możemy w szybki sposób odnaleźć i przenieść nazwę wraz z numerem do rubryki [NAZWA KONTA]. W rubryce tej możemy również samodzielnie wpisać nazwę konta, jednak musi być ona identyczna jak w planie. Inne nazwy są ignorowane i po naciśnięciu klawisza <Enter> nie zostaną przyjęte. Samodzielne wprowadzanie nazw kont jest możliwe po dłuższej pracy z programem, gdyż wymaga pamiętania nazw i stosowanych w nich skrótów.

[F3 - zmień] pozwala na zmianę błędnie wprowadzonych informacji. Należy ustawić znacznik na polu którego zawartość chcemy poprawić i nacisnąć F3. W polu pojawi się migający kursor umożliwiając wykonanie zmian.

[F4 - usuń] klawisz ten przeznaczony jest do usuwania całego wiersz informacji.

Po wprowadzeniu nazwy konta i zaakceptowaniu jej klawiszem <Enter> znacznik przechodzi do rubryki debet a następnie kredyt. W dolnej linii uzyskujemy podpowiedz jakie dane należy wprowadzić. W obydwu tych polach wprowadzamy odpowiednie kwoty, akceptując je klawiszem <Enter>.

Po wszystkich wprowadzonych wierszach możemy poruszać się za pomocą strzałek uzyskując informację o początku i końcu zbioru w momencie gdy będzie się tam znajdował znacznik.

Z pozycji stany początkowe wychodzimy klawiszem Esc. Po jego naciśnięciu pojawi się pytanie: CZY DANE POPRAWNE - naciśnięcie klawisza T spowoduje zapamiętanie wprowadzonych informacji jako stanów początkowych.
 

Copyright © by Krystyna i Sławomir Chrzanowscy
All rights reserved